Etter to seirer på tre starter i rally-VM hittil i sesongen, reiser Oliver Solberg til Sardinia denne uka for å sanke erfaring, og ikke WRC2-poeng.
Solberg har ledet klassen sin da han konkurrerte på den italienske øya to ganger tidligere, men seieren er uteblitt. I fjor fikk han ikke engang startet løpet på grunn av sykdom.
Sammen med kartleser Elliott Edmondson skal 23-åringen starte i WRC2-klassen fredag morgen. Men duoen har valgt ikke å score WRC2-poeng i denne utgaven av Rally Italia Sardinia.
I stedet vil Solberg sanke mer erfaring med både løpet og sin Toyota GR Yaris Rally2-bil samt Hankook-dekkene den triller på.
– Sesongstarten har vært ganske bra. Vi har vunnet to VM-løp på tre starter med ny bil. Den føles stadig bedre, forteller Oliver Solberg.
– Toyota-en er ganske annerledes enn den jeg kjørte i fjor. Den tre-sylindrede motoren og noen andre forskjeller tok tid å bli vant til.
Jeg har klare tanker om hvordan vi kan få enda mer ut av bilen.
Solberg jobber godt sammen med Toyota og Printsport-teamet. De tar stadig nye steg sammen.
– Denne uken handler om å lære mer om bilen og hvordan den fungerer med de nye Hankook-dekkene. Også de er ganske forskjellige fra merket vi kjørte med i fjor. Det tar litt tid å forstå det beste oppsettet og hvordan man får det beste ut av hele pakken. Men jeg føler virkelig at vi er på vei dit.
Med kun to starter i Rally Italia Sardinia bak seg, blir det viktig også å bli kjent med terrenget, forholdene og rytmen på veiene.
– Man bør ikke presse for hardt, for det ligger ofte en stein som venter på deg. Det blir fint å kjøre løp igjen uten så mye press med tanke på VM-poeng. Vi kan kjøre vårt eget løp.
Rally Italia Sardinia har base i Olbia. Løpet starter fredag morgen og avsluttes etter 16 fartsprøver tidlig søndag ettermiddag.
poengsstilling WRC2 (etter 5 av14 rallies)
1 Yohan Rossel (FRA), Citroën, 67 points (3 løp)
2 Oliver Solberg (SWE), Toyota, 60 points (3 løp)
3 Gus Greensmith (GBR), Škoda, 40 points (2 løp)