Pressemelding: KNA Solør bidrar til rekruttering

Den første som fikk teste den nye Elektriske Crosskarten på Finnskogbanen var 7 år gamle Isak Solberg. Han var også med på en shakedown torsdag før Finnskogfestivalen og fullførte løpet med stil i Crosskart Mini.

Sammen med Sebastian Sormbroen som kjører sin 4. sesong gjennomførte de en god test.

Begge gutta prøvde ut den nye karten som KNA Solør Motorsport har gått til innkjøp av med god hjelp av Gjensidigestiftelsen. Klubben har lagt til rette slik at enda flere barn kan teste ut i fremtiden.

Dette er den  aller første karten vi har solgt forteller daglig leder i Green Racing, Frode Skaar.

Han forteller også at hvis noen klubber skulle være interessert kan det være mulig å bygge 1-2 stk nye gjennom vinteren med levering til sesongstart. Ellers går kartene kun på utleie til våre kunder, men hvis det er klubber som jobber med rekruttering er dette genialt.

Green Racing som er et prosjekt i Skaar Racing Team bygget den første karten allerede i 2018. Det har vært en lang og vanskelig vei med mye forsking og utvikling for å komme dit vi ønsker. Frode forteller at han og broren, Atle Skaar bygge den første hjemme i garasjen til Atle i Mysen.

Denne karten som Finnskogbanen nå har fått opp til seg er faktisk bygget på Gardermoen Motorpark. Her har vi også hatt mange prøvekjøringer, og godt over 20% av startfeltet i Crosskart Mini har vært innom oss først, forteller gründeren av E-CROSS.

Fire karter har gått på utleie i 2026, deriblant kjører Mons Østberg en tilsvarende E-CROSS i sin aller første sesong i Crosskart. Han er moden for å ta steget opp neste sesong, men det har vært god og viktig trening i Mini klassen.

Det kan også være ledig kart for utleie i 2027.