Sommerweekend samler autoslalåm-Norge på Varna

KNA Varna ønsker velkommen til det som har blitt Norges største autoslalåmhelg når Sommerweekend arrangeres på Varna Kartring fredag 12. til søndag 14. juni. Tre dager med kjøring, sosialt samvær og fem løp står på programmet.

Sommerweekend har de siste årene etablert seg som et av årets høydepunkt for norske autoslalåmførere. Arrangementet samler deltakere fra hele lande

t og fra utlandet til en helg med mye kjøretid og god stemning på Varna Kartring i Våler.

Helgen innledes med trening fredag før det kjøres fem tellende løp fordelt på lørdag og søndag. Sammenlagtresultatet gjennom helgen kåres til slutt, samtidig som det er premiering for de enkelte løpene.

– Målet med Sommerweekend er å gi deltakerne mest mulig kjøretid og en sosial helg sammen med andre bilsportsinteresserte. Vi ønsker både erfarne førere og nye utøvere velkommen til Varna.

For både nye og erfarne førere

Autoslalåm er en av de mest tilgjengelige grenene innen bilsport, og mange deltar med sin vanlige veiregistrerte bil. Det gjør sporten til en lavterskel inngangsport til organisert bilsport, samtidig som den gir erfarne førere muligheten til å konkurrere på høyt nivå.

KNA Varna ønsker også å legge til rette for rekruttering av unge førere. Ungdom fra 16 år kan delta som juniorførere med trafikalt grunnkursbevis sammen med ledsager, akkurat som på vei, og dersom ledsager også deltar med samme bil gjennom helgen, er startkontigenten for juniorføreren gratis.

 

– Vi ønsker å senke terskelen for å prøve bilsport. Sommerweekend er en flott mulighet for unge som er i gang med øvelseskjøring til å få erfaring med bilkontroll i trygge og organiserte omgivelser, samtidig som de får oppleve motorsportmiljøet på nært hold.

Sommerweekend har derfor blitt en naturlig møteplass for autoslalåmmiljøet, med deltakere fra store deler av landet og et depotområde preget av camping, sosialt samvær og bilprat gjennom hele helgen.

Cars & Coffee på søndag

Søndag utvides arrangementet med Sommertreff, et åpent Cars & Coffee-arrangement for alle bilinteresserte. Her inviteres publikum til å komme med egne kjøretøy eller bare ta turen innom for å oppleve et variert utvalg av biler og bilmiljøet på Varna.

Besøkende får dermed muligheten til å kombinere biltreff med spennende autoslalåmkjøring, noe som gjør søndagen til en ekstra innholdsrik dag for både deltakere og publikum.

Sesongens høydepunkt

KNA Varna har over flere år vært en sentral arrangør innen norsk autoslalåm, og Sommerweekend er i dag blant de største arrangementene i grene

n.

For mange førere er dette helgen der de får mer konkurransekjøring enn på flere enkeltarrangementer gjennom resten av sesongen.

Sommerweekend arrangeres på Varna Kartring, og påmelding samt ytterligere informasjon finnes på varna.no/sommerweekend.